Как правилно да почистим лаптопа си
Лаптопите и компютрите като цяло са магнити за мръсотия. Но прашасването не е козметичен недостатък, а води до редица хардуерни проблеми – прегряване, лошо бързодействие, бучене и др. Затова е важно да се почиства качествено и навреме. Как? Ще ви покажем!
Почистването на лаптоп е отговорна задача и изисква внимателен подход и съобразителност. Преди да ви покажем как се прави ще ви посъветваме да не рискувате техниката си, ако нямате опит в това. Най-добре се доверете на специалисти, защото процесът по профилактика може да доведе до сериозни повреди!
Почистването започва отвътре навън
Лаптопите и компютрите като цяло са магнити за мръсотия.
Работещият лаптоп засмуква почти всяка прашинка попаднала в близост до корпуса му и немалка част от този прах остава вътре в решетката на вентилатора и охлаждането. Всичко това води до влошена проводимост на топлина, прегряване (първоначално без да се усеща по корпуса, в последствие и парене по клавиатурата), бучене, въртене на вентилатора с по-високи обороти и други опасни за лаптопа ви симптоми.
1. Разглобяване и смяна на термопаста
Започваме с първата и може би най-трудоемка стъпка – цялостното разглобяване компютъра.
▶ Да повторим, че захранването трябва да се изключи. Ако батерията ви се намира отвън (по-стари модели), то тогава трябва да я извадите преди да продължите. На по-новите модели тя се намира под долния капак и се достъпва след като го премахнете, но пак е изкключително важно да извади от буксата.
▶ Взимаме мека донапренена или текстилна постелка, за да не надраскаме горния капак на лаптопа и го поставяме наобратно. Всички модели имат своите различия и особености, но в общия случай трябва да се махнат всички болтове (често има по гумените крачета или под DVD записвачката). Отново в зависимост от модела, може да се наложи и махането на клавиатурата (с внимание да не скъсаме лентовия ѝ кабел), за да проверим за болтчета под нея.
▶ Време е внимателно да разглобим охлаждането, което е закрепено за дънната платка. Ще забележите сива паста около чипа на процесора и видеокартата (ако има такава). Обикновено термопастата трябва да е с влажна консистенция, в противен случай вече е за смяна – нейната роля е да предава топлината от чиповете към медните проводници към вентилатора.
▶ Вентилаторът, както и металната решетка се почистват със сгъстен въздух, като се препоръчва използването на компресор или специално кенче с въздух под налягане. Внимавайте да не отчупите перка на вентилатора поради силна струя! Продължаваме с внимателно продухване на клавиатурата, корпуса и дисплея на лаптопа. Добре е всички компоненти да преминат през въздух под налягане.
▶ След като всичко е добре почистено от прах, трябва да нанесем нова термопаста на съответните места. Не слагайте прекалено много, но и не пестете паста. Важно е да използвате качествена марка, ако не искате след по-малко от година пак да имате изсъхнала и непроводяща паста.
2. Външно почистване
Тук възможностите са неограничени. Единственото условие е да непрекалявате с препаратите, да не пръскате директно върху дисплея и клавиатурата и да не използвате вода.
Всеки го прави различно, затова ще ви кажем как го правим ние:
Клавиатура
- При почти чисти клавиатури:
Забърсваме я с микрофибърна кърпа и 100% спирт. Тук е момента да уточним, че спиртът се нанася върху кърпата, а не директно върху клавиатурата. -
Дисплей
Неправилното почистване на дисплея може да доведе до сериоза повреда!
Придържайте се към добре познатите и прости техники. Не използвайте продукти с надпис “подходящ за дисплеи”. Не търкайте с кухненска или тоалетна хартия, нито пък с домашния парцал.
-
Корпус
Тук опасност от повреда почти няма. Може да използвате дори мокри кърпи, стига след тях веднага да подсушите с микрофибърна. Има немалко препарати за почистване и защита на пластмаса, които също биха ви свършили работа.
- Препоръчваме ви да се обърнете към специалисти и да правите тази процедура поне веднъж годишно, за да избегнете нежелани проблеми с лаптопа си и да удължите живота му
Екипър на Dezon.bg