Какво трябва да знаем при изграждането на система за видеонаблюдение?
Системите за видеонаблюдение съществуват от доста време, но в България масовото им използване започна едва през последните 10 години.
Все повече фирми осъзнават необходимостта от подобна инвестиция, която не само защитава имуществото им във и извън работно време, но може да следи поведението на персонала и обслужването на клиентите.
Противно на очакванията, разходите за закупуване и управление на различните компоненти не са толкова големи, а изплащането им във времето – сигурно.
Необходимите ви компоненти основно са:
- камери и/или различни сензори записващи случващото се и отчитащи параметрите в охраняваното пространство
- мрежа за пренос на сигналите и осигуряване на сигурно захранване на отделните компоненти
- система за съхранение, обработка и разпространение на получените данни
За да изберете по-лесно отделните елементи на бъдещата ви система за видео-охрана е необходимо предварително да уточните зоните, които ще бъдат под наблюдение.Количеството и типа на камерите зависят силно от средата в която са поставени. Ако охраняваното помещение е закрито (магазин, офис, друго сервизно помещение), то може да са необходими камери записващи пълноцветен сигнал с по-висока резолюция.Записващите устройства (DVR / PC) от своя страна са разнообразни и се избират основно по количеството на входните сигнали постъпващи към тях, капацитета им за съхранение и обработката, която ще се извършва върху получената информация.
Един от най-важните параметри при избора на охранителна камера е нейната резолюция, която определя колко детайлни ще са образите. С колкото по-висока резолюция разполагате – толкова по-добре. Според формата си камерите най-често биват стандартни или куполни, а според атмосферните условия – за вътрешен или външен монтаж.
Съществуват и т.нар. IP-камери, които изпращат картина по стандартна компютърна мрежа. Чрез тях се осигурява и отдалечен достъп до картина през Интернет.
Записващи устройства
За съхраняване на данните получени от охранителните камери могат да се използват, както компютърни конфигурации, така и специализирани устройства пригодени за запис на видео-сигнал наречени DVR (Digital Video Recorder) или NAS-сървъри с допълнителни функции.Най-лесният и гъвкав вариант е използването на персонален компютър с добра производителност.
По-надежден е метода с отделно устройство, което съдържа в себе си харддискове с желан капацитет. Процесът на запазване е автоматизиран. Едно от най-големите предимства на цифровите записи е лесната и бърза каталогизация по дата и час.
Две от най-ценните функции при видеонаблюдението са възможността за засичане на движение (motion detection) и работата с обекти.
- Motion Detection – най-полезният и използван режим, камерата записва картина само при засичане на движение – през останалото време е в режим на изчакване или записва по ограничен брой кадри в зададен времеви интервал.
- Round-the-Clock – непрекъснат запис, 24ч. в денонощието
- Time Schedule – запис по график – поддържа се избор на режими, както за различните части на деня, така и за самите дни от седмицата.
- Day/Night Recording – режим на запис, който позволява разделяне на денонощието на части, които да бъдат управлявани по избор, включително и като комбинация със засичане на движение.
При изграждането на система за наблюдение е желателно да се потърси експертна помощ. Голям избор от компоненти може да намерите в раздел ‘Видеонаблюдение’ на нашият уеб-сайт.