Какво е Виртуален частен сървър VPS?
Какво е Виртуален частен сървър VPS?
Виртуален частен сървър или VPS на кратко е форма на хостинг услуга хибрид между споделен (shared) хостинг и нает хостинг (dedicated hosting).
Как да знаем, че именно това решение е правилното за конкретните цели?
Ще се опитаме да изясним предимствата и недостатъците на VPS хостинга, за да ви помогнем по-добре да решите дали е подходящо за вашите начинания.
Виртуалният частен сървър е разделен така, че да има собствена операционна система, дисково пространство и трафик. Какво точно означава това? Физически сървър, който се намира в център за данни и се използва за хостинг на VPS. Този сървър се разделя на различни пространства, които създават собствен виртуален сървър. Титулярят на виртуалния сървър вижда само виртуалната си среда и може да рестартира сървъра си или да го използва, сякаш е нает сървър (dedicated server).
Пространството действа точно като нает сървър(dedicated server). В действителност е част от един физически сървър. Тъй като действа като нает сървър, това е добро решение което практически излиза доста евтино за ползвателите му.
Кой използва VPS хостинг?
Много клиенти предпочитат VPS хостинг, защото имат по-голям контрол над средата му. Дори и да не се нуждаят от всички системни ресурси, които са им разпределени във VPS и споделената среда да е също толкова подходяща, контролът, който им се предоставя си струва допълнителния разход.
За хората, които се нуждаят да разполагат със собствен сървър, но са малко предпазливи по отношение на технологичното ноу-хау, което е необходимо, VPS хостингът е добро начало. Те могат да го изпробват и да увеличат своя набор от умения, без да се ангажират с много пари в самото начало.
Какви са ползите от VPS хостинг?
Виртуалният сървър (VPS) е вид хостинг услуга, която представлява логически отделен и независим сървър, чието управление и администрация се извършва от клиента (най-често системен администратор).
Един от големите плюсове на тази услуга е пълният контрол (root достъп) над сървъра и неговата конфигурация, системни файлове и настройки. Това носи със себе си както голяма свобода, така и голяма отговорност. Дори съвсем малка промяна в някоя системна настройка или пък изпълнението на „погрешната“ команда, може да доведе до необратими последствия.
Най-лесният и бърз начин да се объркат нещата е при работа със сървъра на първото ниво на достъп и управление, което е и най-неограниченото откъм възможности за администрация.